Bořivojova 878/35, 130 00 Praha
+420.734 463 373

Nominet hlásí snížení počtu pozastavených domén na .uk doménách

Co je Nominet?

Nominet je oficiální registrátor a správce .UK domén, který se v současné době stará o 13mil .UK domén. Pravidelně vydávají tiskové zprávy, jak o provozu, novinkách, tak i o nepříjemných věcech, jako jsou blokace webů. Poslední zpráva je ze dne 21.listopadu 2019 a hovoří o blokaci více než 28 000 internetových stránek, které běží na .UK doménách, které byly pozastaveny pro trestnou činnost. Tento počet je výsledkem porovnání za posledních 12 měsíců a končí měsícem říjnem 2019.

Nominet pozastavuje domény po oznámení policie, nebo jiných donucovacích orgánů s informací o tom, že se doména používá pro trestnou činnost. Stejně tak se chovají policejní orgány i v České republice, ale kvůli nižšímu počtu domén (1 329 615 – 29.12.2019) se u nás nedostáváme k tak velkým číslům.

 

Statistiky zablokovaných domén

  • Zpráva o kriminalitě ukazuje, že počet .UK domén, které byly pozastaveny mezi 1. listopadem 2018 a 31. říjnem 2019 zaznamenal meziročně malé snížení a to na celkový počet 28 937 – pokles z 32 813. To představuje přibližně 0,22% z více než 13 milionů .UK domén, které jsou v současné době zaregistrovány.
  • Nejvíce zablokovaných stránek se týká porušení duševního vlastnictví. Nominet obdržel na 28 606 žádostí od policejní jednotky pro kriminalitu v oblasti duševního vlastnictví (PIPCU). Další žádosti jsou od NFIB což je Úřad pro kybernetickou bezpečnost  a například Státního úřadu pro kontrolu léčiv.

 • Počet žádostí, o zablokování domény, kterým nebylo vyhověno bylo 16, což je méně, než v minulém období, kdy těchto žádostí bylo zamítnuto 114. Důvodem nejčastěji bývá to, že doména byla již pozastavena v nějakém paralelním procesu, nebo už byla převedena na základě soudního příkazu apod.
 • Zpráva také obsahuje informace o doménách, které byly pozastaveny a blokovány na základě podmínek společnosti Nominet, které byly zavedeny v květnu 2014. Více než 1600 nově zaregistrovaných domén bylo označeno, jako potenciální porušení, ale nedošlo k žádným pozastavením.
 • Společnost Internet Watch Foundation, která se zabývá ochranou proti materiálům obsahující pohlavní zneužívání dětí (obrázky, videa aj.) nepodala za poslední období ani jednu žádost o zablokování domény, což je velice pozitivní zpráva.

 

Vlastní anti-phishing ochrana

Nominet používá vlastní anti-phishing (wiki: Phishing) ochranu už v průběhu registrace domény. Tento nástroj automaticky zablokoval při registraci 2688 domén.

Pokud je doména tímto nástrojem označena, jako potencionálně nebezpečná, tak se negeneruje do DNS zóny a čeká se na manuální kontrolu ze strany Nominetu, aby se eliminovala hrozba použití domény k podvodným účelům.

Když je doména pozastavena, tak registrující obdrží e-mail s informacemi o tom, co se stalo spolu s dalšími nezbytnými kroky, které musí podniknout, pokud je přesvědčen o tom, že se tak stalo neprávem. Za pomocí dodatečné kontroly bylo odblokováno 274 .UK domén, které pak byly úspěšně zaregistrovány a zprovozněny.

Domény, které byly zablokovány díky tomuto systému:

Private Sector:

 • login-micorosoftoffice.co.uk
 • office365-loginsecure.co.uk
 • netfllx.uk
 • billings-amaz0n.co.uk
 • barcleys.uk
 • hsbcbankonlinetransfer.co.uk

Public Sector:

 • british-gov.uk
 • hmrc-taxrefund-gov.co.uk
 • govuk-companieshouse.co.uk
 • hmrc-gov.org.uk

 

Generální ředitel Nominetu komentuje snížení počtu blokací .UK domén slovy:

Je povzbudivé vidět, že naše spolupráce s komunitou činnou v trestním řízení, má prokazatelný dopad na eliminaci těch, kteří mají v úmyslu využívat .UK domény k podvodných stránkám.

Nebudeme tolerovat .UK domény, které se používají pro trestnou činnost. Pozastavení a blokace domén se od roku 2014 poprvé snížila, což naznačuje, že používání kolektivně zavedených procesů v kombinaci s naší anti-phishing ochranou funguje správně.

Celou infografiku můžete vidět na oficiálním webu Nominet.uk, kde naleznete i kompletní zprávu.

 

Jak je na tom .cz doména?

Po zavedení GDPR se toho moc o doménových sporech nedozvíme, ale ukončená řízení můžete naleznout na webu domeny.soud.cz

Další informace o doménových sporech uvádí CZ NIC ve vých výročních zprávách. Poslední informace jsou z roku 2018 (neboť zpráva za rok 2019 ještě nebyla vydána – očekávané vydání je začátkem roku 2020). Od roku 2015, kdy byl zaveden systém ADR, který kromě .cz domén používají i .eu domény, uvádí CZ NIC tyto data:

Systém ADR uvádí na svých internetových stránkách i informace o řízeních, které se týkají .EU domén.

 

Podobné příspěvky

Přidej komentář