Bořivojova 878/35, 130 00 Praha
+420.734 463 373

Verisign zdraží .com domény o 7% a zaplatí společnosti ICANN 20 milionů dolarů

Proč se .com doména nezdražovala?

Cena .com domény byla dlouhou dobu neměnná, což bylo dáno regulací, která vznikla za administrativy prezidenta Barracka Obamy, který se dohodl s národním telekomunikačním a informačním úřadem (NTIA). Stávající administrativa prezidenta Donalda Trumpa ke konci roku 2018 v nové smlouvě tuto regulaci zrušila a dala tak prostor společnosti Verisign dohodnout se na úpravě ceny .com domén.

Dohoda s NTIA je k nahlédnutí zde.

Kdo na zdražení vydělá?

3.ledna se společnost ICANN a Verisign dohodli v souladu s uvedenou deregulací cen, že Verisign zvýší cenu u .com domény o 7% ročně, čímž si po dobu dalších 4 let přijde na bezmála miliardu dolarů. Verisign se zároveň zavázal zaplatit společnosti ICANN 20 miliónů dolarů, které bude vyplácet postupně po dobu následujících 5 let, počínaje rokem 2021. Tyto prostředky budou investovány na podporu iniciativ společnosti ICANN.

Dohoda se společností ICANN je k nahlédnutí zde.

Nejedná se zde o konečnou částku, protože další peníze získá ICANN díky poplatku, který mu bude Verisign nově hradit za poskytnutí své služby ConsoliDate. Verisign doposud nemusel u domén, u kterých byla posunuta expirace, platit ICANNu poplatek ve výši 0.25 USD. Nově tedy bude hradit poplatek odpovídající poměrné části z 0.25 USD za každý posunutý den.

Co je služba ConsoliDate?

Jedná se o službu, kdy držitel domény může posunout datum expirace na konkrétní budoucí den a sjednotit si tak expirace domén v rámci vlastního portfolia. Tuto službu Verisign poskytuje pro domény .COM a .NET. Na Subreg.cz tuto službu naleznete také a to pod odkazem: “Nastavit jiný den expirace” – pod datem expirace na stránce s detailem o Vaší doméně.

Sjednocení .com domény s ostatními gTLD.

Pro Verisign ze smlouvy vznikají i nové povinnosti, které sbližují .com s ostatními gTLD. Změní se tedy přístup k boji proti zneužívání, podvodům a porušování práv duševního vlastnictví – včetně porušování ochranných známek. Sjednotí se tím pravidla .com domény s ostatními gTLD, kde se tedy začne dodržovat RRA a PIC z roku 2012. Jde zde hlavně o ustanovení zakazující držiteli registrovaného jména distribuovat malware, provozovat botnety, phishing, pharming, porušování ochranných známek, nebo autorských práv atd.. Důsledky pro uživatele budou nyní v souladu s ostatními registry. Tyto aktivity tedy můžou vést až k pozastavení registrace doménového jména. Poslední novinka pak je, že Verisign nově poskytne přístup k zónovým souborům v rámci služby CZDS.

Návrh nové smlouvy mezi ICANN a Verisign je k nahlédnutí zde (pdf). Smlouva je zároveň otevřena pro veřejné připomínky a to až do 14. února.

Přidej komentář